Aplikace náušnic

V naší ordinaci nabízíme možnost "nastřelení" náušniček. Používáme Studex System75 - šetrný nástroj pro rychlou, tichou a téměř bezbolestnou aplikaci náušnic (do ušního lalůčku). Nejedná se o nastřelení v pravém slova smyslu – při aplikaci totiž nedochází k typickému zvuku vstřelení, kterého se děti obvykle leknou. Tento způsob aplikace je opravdu tichý a elegantní, bez jediné kapky krve.

Náušnice značky Studex jsou vyrobeny z chirurgické oceli a nejsou jednorázové - lze je použít opakovaně. K výběru máme kolem 25 typů náušnic různých barev, tvarů a provedení značky Studex. Přímo v ordinaci si je můžete prohlédnout na vzorníku.

Nastřelování náušnic provádíme nejdříve 14 dní po aplikaci druhé dávky očkování hexavakcínou, ideálně v období mezi 4. - 8. měsícem věku dítěte. V této době je již vytvořeno potřebné množství protilátek po očkování a také ušní lalůčky jsou již dostatečně velké, aby výkon bylo možno provést.

Není možné si náušničky přinést z domu. Do nastřelovací pistole je možné vložit pouze sterilně balené náušnice k tomuto výkonu určené. Nastřelené náušničky zůstanou v oušku minimálně 6 týdnů, poté je v případě zájmu či potřeby můžete vyměnit za jiné náušnice vhodné pro kojence.

Termín nastřelení náušniček si s námi můžete domluvit v poradně při aplikaci druhé dávky hexavakcíny, nebo individuálně telefonicky. Náušnice aplikujeme i neregistrovaným dětem, či dospělým. Stačí se jen telefonicky objednat.

Jak pečovat o nastřelené náušnice

Nastřelená náušnice musí zůstat v uchu minimálně 6 týdnů. Během této doby se náušnice nevytahují. Nikdy se nedotýkejte uší nečistýma rukama. Neotáčejte západkou náušnic.

  1. Bezprostředně po nastřelení nechejte ouška v klidu až do druhého dne. Nijak je neošetřujte. První dezinfekci proveďte nejdříve až druhý den ráno. Nepoužívejte ale žádnou dezinfekci s obsahem alkoholu (např. líh). Ten totiž ránu podráždí a popálí jemnou kůžičku, která se vytváří v místě vpichu. Hojení by pak probíhalo mnohem pomaleji. A také by to bylo pro dítě nepříjemné.
  2. Uši s čerstvě nastřelenými náušnicemi umývejte po obou stranách 1x denně. Používejte čistou tekoucí vodu, např. při sprchování. Po umytí menším množstvím mýdla pečlivě opláchněte čistou tekoucí vodou a jemně vysušte jednorázovým ubrouskem. Náušnice při umývání nikdy nevytahujte z uší.
  3. Okolí náušnic musí být čisté, suché a vzdušné.
  4. Při oblékání nebo svlékání oděvu dbejte na to, abyste za náušnici nezachytili oděvem.
  5. Ouška také určitě nemažte žádnou mastičkou – kůže musí dýchat.
  6. Kolem vpichu se budou po dobu hojení tvořit žluté stroupky. To je naprosto v pořádku. Tento vytékající nažloutlý mok je známkou hojení. Zaschlé stroupky při dezinfikování jen opatrně setřete navlhčeným tampónkem.

Možné komplikace po nástřelu

  • při vypadnutí nastřelené náušnice v průběhu hojení, případně ztrátě zadního uzávěru je vhodné co nejdříve náušnici nasadit zpět, proto doporučujeme, abyste nás co nejdříve kontaktovali - náušnici zkusíme nasadit zpět.
  • při případném hnisání dírek, zarudnutí, či jiné komplikaci bránící řádnému hojení dírek se na nás můžete obracet na našem telefonním čísle.
  • Pokud budete potřebovat náušnice vytáhnout, postupujte takto: jednou rukou držte náušnici zepředu za ozdobnou část. Druhou rukou uchopte upevňovací pojistku, opatrně s ní otočte, až ucítíte, že se začíná pohybovat. Pak opakujte totéž v opačném směru a pojistka půjde lehce sejmout.


Po nasazení noste náušnice během celého roku trvale, aby dírka v uchu nezarostla.